Vaalserberg 31 sierpnia, 2012

Dookoła Europy 2012 – podsumowanie (wideo)

Materiał wideo we współpracy ze Sportowo i Zdrowo

 

Zakończyliśmy naszą tygodniową podróż dookoła Europy odcinkiem Wenecja – Warszawa przez Wiedeń. Dużo zobaczyliśmy, dużo się nauczyliśmy, a także zebraliśmy 10 ciekawostek z naszej podróży:

  1. Mimo że w Niemczech działają różne sieci wypożyczalni rowerów, to latem w sobotę trzeba się po nie zgłosić rano. Później wszystkie są wypożyczone, o czym przekonaliśmy się na własnej skórze w Akwizgranie.
  2. W Amsterdamie rowery można parkować tylko w wyznaczonych miejscach (na specjalnych parkingach lub stojakach). W przeciwnym razie rower może zabrać straż miejska. Koszt odzyskania to 20 euro.
  3. Odwiedzając Parlament Europejski w Brukseli warto przespacerować się Aleją Solidarności.
  4. Pociągi TGV są naprawdę szybkie. Trasę z Lille do Paryża (230 km) przejechaliśmy w 50 minut. Pociąg jedzie więc z prędkością startującego samolotu.
  5. Francuza w Paryżu łatwo poznać – zawsze przechodzi na czerwonym świetle.
  6. Jeżdżąc metrem w Paryżu nie wolno wyrzucać biletu po wyjściu z pociągu. Trzeba go zachować do wyjścia z podziemi, ponieważ ustawione są tam bramki, które kontrolują posiadanie biletu.
  7. Kupując bilety do Disneylandu kasjerka zagadnęła nas: „Where are you from?” – „From Poland” – „A, to dzień dobry!”
  8. W okresie wakacyjnym w Disneylandzie trzeba jednak liczyć się z utrudnieniami. Czas oczekiwania do różnych atrakcji (kolejek, zdjęcia z Myszką Miki, itp.) wynosi od 15 do 90 minut.
  9. Do dowolnej miejscowości na Lazurowym Wybrzeżu warto jechać pociągiem. Linia kolejowa przebiega w odległości 50-200 metrów od morza, więc prosto z peronu można wejść na plażę :)
  10. Przyjeżdżając do Włoch trzeba pamiętać, że większość gniazdek ma inne wymiary niż w Polsce i wtyczki np. od ładowarki czy laptopa po prostu do nich nie pasują. Na szczęście w hotelach i wielu restauracjach dostępne są specjalne przejściówki.

 

Przypomnijmy sobie jeszcze poszczególne etapy naszej podróży (wraz z galeriami zdjęć):
Kolonia i granica niemiecko-holendersko-belgijska
Amsterdam
Bruksela i Paryż
Disneyland
Cannes i Monte Carlo
Wenecja