Bruksela 27 sierpnia, 2012

Dookoła Europy 2012 (3): Od Brukseli do Paryża

O świcie ruszamy z Amsterdamu do Brukseli. Stolica Belgii i zjednoczonej Europy do kolejny przystanek na naszej trasie.

Na Brukselę przeznaczyliśmy pół dnia, więc po wyjściu z pociągu na stacji Gare Central piechotą idziemy na Grand Place i oczywiście odwiedzić figurkę Manneken Pis. Ta wykonana z brązu figurka sikającego chłopca jest symbolem Brukseli. Zawsze kręci się wokół niej tłum turystów, oczywiście z aparatami. Figurka przedstawia nagiego chłopca, ale często władze miasta decydują się na założenie okolicznościowego stroju – dzisiaj jest to biała szata z czarną czapką.

Po obejrzeniu tej obowiązkowej atrakcji przejeżdżamy na stację Luxembourg, gdzie po wyjściu z peronu wchodzimy wprost na teren Parlamentu Europejskiego. Trwają wakacje i sezon urlopowy, więc bez europosłów jest cicho, spokojnie i nieco pusto.

Działa natomiast Centrum Informacji Parlamentu Europejskiego, gdzie można zabrać materiały promocyjne i informacyjne o Unii Europejskiej. I oczywiście poznać kilka faktów:
– UE żyje blisko 200 milionów ludzi więcej niż w USA
– UE tworzy największy obszar gospodarczy na świecie, większy niż Chiny
– dochód na osobę jest niższy niż w USA, ale prawie trzy razy większy niż w Rosji
– przewidywana długość życia wynosząca 81 lat jest dłuższa o dwa lata niż w USA i o 11 lat niż w Rosji

W Brukseli siedzibę ma kilka ważnych organizacji w Unii Europejskiej – Rada Europejska, Komisja Europejska i oczywiście Parlament Europejski. Ponadto swoją siedzibę ma tutaj NATO oraz wiele znaczących międzynarodowych organizacj pozarządowych.

Po raz ostatni rzucamy okiem na flagi wszystkich państw członkowskich UE i ruszamy na stację, aby zdążyć na pociąg do Paryża. Rezygnujemy z szybkiej podróży pociągiem Thalys, bo do naszego biletu InterRail konieczna jest jeszcze dopłata w wysokości 36 euro za osobę. Przez granicę przejeżdżamy pociągiem do Lille, skąd bierzemy TGV do Paryża. Tu też dopłata jest obowiązkowa, ale już tylko 6 euro. Przejazd ok. 220 kilometrów zajmuje nam nieco ponad 50 minut – to naprawdę szybki pociąg.

Popołudnie spędzamy więc w Paryżu, gdzie spacerem zwiedzamy największe atrakcje – Trocadero, Wieżę Eiffla i jej najbliższe okolice, czyli liczne fontanny oraz Pola Marsowe.

Paryż
Wieża Eiffla

Jutro kolejny dzień w Paryżu :)

 

Bruksela

 

Paryż