Hej, nazywam się Daniel Olkowicz.
Wiele osób, z którymi się spotykam, mówi mi: “Też chcę tak jeździć po świecie. Ale to musi być skomplikowane. Te wszystkie samoloty, hotele, rezerwacje. A przecież jeszcze nie znam języka…”
Ja rozumiem, że można poczuć się bezradnym. Kiedy już mi się wydawało, że w podróży nic mnie nie zaskoczy, w Erywaniu wydarzyła się taka historia: Wychodząc z hotelu zapytałem recepcjonistkę, jak dojechać do Muzeum Ludobójstwa.
– Wiesz, wyjdź to na przystanek naprzeciwko. Nie pamiętam numeru autobusu, ale na każdym z nich jest dokładnie opisana trasa. Jak będzie podjeżdżał, to sobie przeczytasz.
– Ok, nie ma problemu.
Kiedy autobus przyjechał na przystanek:
I właśnie poczułem się tak bezradnie, jak ta osoba, która chce ruszyć w świat, ale jeszcze nie wie, jak poskładać w całość taką wyprawę.
A to wszystko jest prostsze niż ormiański alfabet. Jeżeli poznasz najważniejsze strony internetowe i sposoby planowania podróży, to sprzed ekranu komputera bez problemu ją sobie zaplanujesz. Później poczujesz się jak prawdziwy podróżnik, odkrywając nowe miejsca na świecie. I poznając nowych ludzi, różne kraje i inne kultury.
Zastanawiasz się teraz, dlaczego Ci coś proponuję? I skąd się wziąłem w tym podróżniczym światku?
Podróżuję… odkąd sięgam pamięcią. Oczywiście najpierw z rodzicami na najróżniejsze wycieczki po Polsce – w latach 80. XX wieku wyjeżdżanie za granicę wcale nie było oczywistością.
Pierwszy raz pojechałem za granicę w 1991 roku do Kijowa, akurat kiedy w Moskwie doszło do próby zamachu stanu w chwiejącym się w posadach Związku Radzieckim. Później z ciekawością obserwowałem, jak zmieniają się możliwości podróżowania z Polski.
Zlikwidowano kolejowe połączenia z takimi kurortami jak Mangalia w Rumunii czy Burgas w Bułgarii. Polacy zaczęli jeździć do Francji, Hiszpanii, Egiptu, Tunezji…
Mniej więcej dziesięć lat później w Polsce zaczęły pojawiać się tanie linie lotnicze, więc świat się jeszcze zmniejszył. Ja korzystałem z możliwości podróżowania dzięki pracy w zawodzie dziennikarza. To jeszcze nie były prawdziwe podróże ze zwiedzaniem i poznawaniem świata, ale zawsze coś.
W 2008 roku byłem już na tyle wkręcony w coraz większe możliwości podróżowania, że… porzuciłem pracę na etacie. Założyłem własną firmę zajmującą się językami obcymi (to moje drugie hobby) oraz biuro podróży, organizujące obozy sportowe dla młodzieży (sport – to moje trzecie hobby). I wreszcie udało się znaleźć dużo wolnego czasu na podróże po Polsce, Europie, z czasem po świecie.
Na Poza Biurem dzielę się moimi wieloletnimi doświadczeniami. Ciekawość świata sprawiła, że również dobrze czuję się odkrywając zakątki Polski, ciekawe miejsca w Europie, ale też krańce świata – na przykład Wyspy Cooka.
Kiedy nie podróżuję, doglądam mojej firmy tłumaczeniowej oraz biura podróży, wstawiam posty w mediach społecznościowych i amatorsko uprawiam sport (głównie piłka nożna, siatkówka, rower).
A także chcę Ci dać motywację i wskazówki, jak poznać najpiękniejsze oblicze naszego świata. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z podróżowaniem – NAPISZ e-mail: pozabiurem@pozabiurem.pl
Daniel Olkowicz w skrócie:
* dorastał w niewielkiej miejscowości Stoczek Łukowski w województwie lubelskim
* mieszka w Warszawie
* lubi podróżować i uczyć się języków obcych (co pomaga w podróżach)
* lubi pograć w piłkę nożną i siatkówkę
* jest magistrem filologii germańskiej na Uniwersytecie Warszawskim
* uwielbia prowadzić własne firmy
Pobierz krótki poradnik “Jak zorganizować sobie podróż marzeń na własną rękę”.
[formularz zapisu+okładka]