bezpieczeństwo na kajaku 5 czerwca, 2020

Siedem grzechów głównych popełnianych podczas spływów kajakowych!

 

1. Brak podstawowej wiedzy o technice pływania kajakiem!

Pływanie kajakiem nie jest trudne. Warto jednak przed spływem poznać tajniki pływania nim – pytając lub podpatrując bardziej doświadczonych kajakarzy. Aby wiedzieć, jak prawidłowo wiosłować i zachować się podczas napotkania wodnej przeszkody. Wówczas spływ będzie przyjemnością, a nie zmaganiem się z żywiołem.
 

2. Pływanie po alkoholu!

Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie spływu bez zimnego piwa, rzekomo uprzyjemniającego wiosłowanie. Bagatelizują tym samym zagrożenie, jakie stwarza połączenie alkoholu i wody. To ewidentny brak wyobraźni i odpowiedzialności. Dlatego „Pływaj bez promili”.
 

3. Brak kamizelki asekuracyjnej!

Niektórzy kajakarze twierdzą, że nie ma obowiązku zakładania kamizelki – wystarczy, że znajduje się ona w kajaku. A co w przypadku wywrotki? Jak wtedy z niej skorzystać? Nie lekceważ tego zagrożenia i zawsze zakładaj kamizelkę.
 
bezpieczeństwo na kajaku
 

4. Przecenianie własnych możliwości!

Wielu osobom wydaje się, że nie oprą im się żadne wodne przeszkody. Błąd! Są takie, których pokonanie może być bardzo niebezpieczne i zakończyć się tragedią. To. m.in. bystrza, jazy, sztuczne progi. Dlatego zanim podejmiesz wyzwanie – zastanów się i oceń własne siły. A jeśli czujesz, że nie dasz rady przepłynąć – omiń je!
 

5. Bagatelizowanie warunków pogodowych!

Obserwacja pogody jest szczególnie istotna podczas planowania spływów i wycieczek kajakowych po jeziorach, kiedy niemożliwy staje się szybki powrót do bazy lub dobicie do brzegu. Dlatego przed wypłynięciem zawsze sprawdzaj prognozę i nie ignoruj oznak jej załamania.
 

6. Zaśmiecanie rzek oraz miejsc postojowych!

To niestety częste zjawisko podczas spływów, kiedy za burtą lądują pety, puszki czy opakowania po słodyczach. Podobnie rzecz ma się również podczas postojów nad brzegach wodnych szlaków. Pamiętaj, że nad rzeką jesteś tylko gościem. Dlatego zabierz swoje śmieci do domu, pozostawiając miejsce spływu takim, jakim je zastałeś.
 

7. Używanie sprzętu niezgodnie z przeznaczeniem!

Kajak to łódka, w której najwygodniejszą dla jego użytkownika stanowi pozycja siedząca. Dlatego nie zmieniaj jej podczas spływu. To nie trampolina, z której można skakać do wody. Dlatego nie wstawaj płynąc kajakiem. Może to doprowadzić do jego wywrócenia.
 
bezpieczeństwo na kajaku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *