Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Zajmują nas świąteczne porządki, przygotowywanie tradycyjnych potraw, bieganie za prezentami, a czynnościom tym towarzyszy nerwowe odliczanie nieubłaganie uciekającego czasu… Czy aby na pewno ze wszystkim zdążymy?
Proponujemy chwilę wytchnienia i aby już teraz wprawić Was w świąteczny nastrój, zabierzemy Cię w podróż na Jarmarki Bożonarodzeniowe tam, gdzie tradycja kultywowana jest najsilniej, czyli do naszych zachodnich sąsiadów.
Chociaż pierwszy bożonarodzeniowy jarmark odbył się pod koniec XIII wieku w Wiedniu, to jednak te najsłynniejsze od XIV wieku aż do teraz obywają się w Niemczech. I mimo że w różnych miastach mają różne nazwy łączy je jedno – na każdym z nich nasze zmysły szaleją od zapachu korzennych piernikowych przypraw mieszających się ze słynnym aromatycznym Glühwein, kolorowych ozdób świątecznych, którymi przystrojone są stragany i sami nie wiemy kiedy zaczynamy razem z chórem śpiewać: „Stille Nacht, Heilige Nacht…”
Może Cię zainteresować: Kugelmarkt Lauscha – w królestwie choinkowej bombki
Zabieramy was do miasteczka, w którym ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu. Jakież to cenne podczas przedświątecznej gorączki, nieprawdaż? Jeżeli macie ochotę na zagubienie się w epoce między Goethem a Bauhausem to koniecznie musicie odwiedzić Weimar.
To niewielkie miasteczko w Turyngii odegrało bardzo dużą rolę zarówno w historii jak i kulturze Niemiec. To tu została zredagowana obecna niemiecka konstytucja, tu żyli i tworzyli wielcy niemieccy klasycy – Friedrich Schiller i Johann Wolfgang von Goethe. To miasto upodobali sobie również inni wielcy artyści, których pobyt upamiętniają tablice i pomniki, a mianowicie Herder i Wieland, Nietzsche, Fürnberg, Liszt, Bach, Cornelius, Gropius, Feininger, Klee, Itten.
Świetnie zachowane kamienice, domy poetów i artystów, bogata biblioteka księżnej Anny Amalii, kolebka Bauhausu… Nic dziwnego więc, że Weimar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i wybrany na kulturalną stolicę Europy w 1999 roku. Mimo że niewielkie miasteczko ma do zaoferowania turystom niesamowitą ilość atrakcji.
Będąc tu trudno się zdecydować na jedną ścieżkę zwiedzania, mając do wyboru Weimar Klasyczny, Bauhaus, czy też niechlubny, ale również nierozerwalnie wpisany w historię miasta obóz koncentracyjny „Buchenwald”.
Wybierając „Weimar Klasyczny” odwiedzamy domy (a obecnie muzea), w których żyli i tworzyli Goethe oraz Schiller. Niesamowite, że dwóch równie wielkich artystów żyło w tak różnych warunkach.
Zwiedzamy też słynną bibliotekę księżnej Anny Amalii – to dzięki jej staraniom rozpoczęła się właśnie klasyka weimarska. Ona zaczęła zapraszać na swój dwór artystów, myślicieli, filozofów. Możemy również zajrzeć do działającej do dzisiaj gospody, do której Goethe chętnie wpadał na kufel piwa.
A żeby poobcować też z naturą wybieramy się do przepięknego Parku nad rzeką Ilm, w którym zwiedzimy letni dom Goethego wraz z ogrodem oraz dom, w którym zatrzymał się Franciszek Liszt. Spacerując po parku odnajdujemy również polski akcent – pomnik Adama Mickiewicza. W końcu w tym ukochanym przez klasyków mieście nie mogło zabraknąć również naszego wielkiego wieszcza, który podróżując po Niemczech tu właśnie poznał Goethego.
W zależności od pory roku czekają też na nas sezonowe atrakcje, jak „Weimarskie lato” i związane z nim przedstawienia teatralne, dni filmu oraz koncerty plenerowe. Jeżeli odwiedzicie Weimar w październiku, zapewne traficie na znany na całym świecie i jedyny w swoim rodzaju Targ Cebulowy (Weimarer Zwiebelmarkt) – największe święto ludowe całej Turyngii, na które ciągną tłumy turystów, a w okresie przedświątecznym oczywiście Bożonarodzeniowy Jarmark (Weimarer Weihnacht).
Wtedy to jest jedyna okazja, aby pojeździć na łyżwach przy muzyce na żywo wraz z weimarskimi klasykami – na Theaterplaz dookoła pomnika Schillera i Goethego powstaje lodowisko. Wtedy też zabytkowy Ratusz, którego wygląd i tak już kojarzy się ze świątecznym piernikiem (może to wina tych oszalałych zmysłów 🙂 ) zamienia się dodatkowo w kalendarz adwentowy. Codziennie dziecko odsłania jedno okno, więc nikt z mieszkańców nie pomyli się w rachubie, ile to jeszcze dni pozostało do tak oczekiwanego Bożego Narodzenia.
I wtedy to wreszcie na Marktplatz pojawia się migocząca światełkami choinka oraz przepiękne kolorowe stragany i szopki. Jarmark ten jest idealnie dopasowany do stylu miasta, niewielki, ale bardzo elegancki. Mamy też pewność, że dzięki Duchom Jarmarku nie kupimy tandetnych produktów – towary, które są oferowane na straganach muszą spełniać wymogi wynikające z tradycji.
Może Cię zainteresować: Jarmarki Bożonarodzeniowe w Norymberdze
Podczas spaceru między stoiskami, gdy poczujemy zmęczenie lub spotkamy znajomych zawsze można zatrzymać się przy straganach oferujących ciepłe regionalne potrawy, a także rozgrzać się aromatycznym Glühwein, który na niemieckich jarmarkach jest podawany w specjalnie przygotowanych na tę okazję ceramicznych kubeczkach. Taki kubeczek może też być świetną pamiątką z jarmarku. Przyjemnie jest w zimowy wieczór zrobić sobie w nim domowe grzane wino i powspominać niepowtarzalną atmosferę jarmarku bożonarodzeniowego.